05.09.2024 – Inaugurarea Creșei din Ghimbav: Un Pas Important în Dezvoltarea Comunității

“Astăzi, la Ghimbav, a avut loc inaugurarea oficială a noii creșe de copii, un proiect mult așteptat de comunitate, ce va deservi zeci de familii din localitate. Evenimentul a beneficiat de prezența unor importante personalități din sfera educațională și administrativă. Creșa a fost inaugurată în prezența Ministrului Educației, Ligia Deca, și a Ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Adrian-Ioan Veștea, alături de primarul orașului Ghimbav, Ionel Fliundra. Aceștia au subliniat importanța investițiilor în infrastructura educațională și impactul pe termen lung pe care îl au astfel de proiecte asupra comunității locale.
În cadrul evenimentului, au mai participat oficialități locale și județene de prim rang, printre care prefectul județului Brașov, Cătălin Văsii, președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian Veștea, consilieri locali, precum și reprezentanți ai Inspectoratului Școlar Județean Brașov, conduși de inspectorul școlar general Ovidiu Tripșa. Aceștia au salutat eforturile comune ale administrației locale și centrale în sprijinul copiilor și familiilor din orașul Ghimbav.
Ministrul Educației, Ligia Deca, a evidențiat în discursul său necesitatea continuării investițiilor în infrastructura educațională, pentru a asigura condiții optime de dezvoltare și educație pentru toți copiii: *„Această creșă este un simbol al angajamentului nostru de a oferi celor mici un start cât mai bun în viață. Învățământul timpuriu este esențial pentru dezvoltarea armonioasă a copiilor, iar astfel de proiecte sunt cruciale pentru viitorul lor.”*
La rândul său, Ministrul Dezvoltării, Adrian-Ioan Veștea, a subliniat că investițiile în educație sunt esențiale pentru dezvoltarea durabilă a comunităților locale: *„Prin construirea și modernizarea creșelor, grădinițelor și școlilor, contribuim direct la dezvoltarea armonioasă a copiilor și la susținerea familiilor. Ghimbavul este un exemplu de colaborare eficientă între administrația centrală și cea locală.”*
Ionel Fliundra, primarul orașului Ghimbav, a mulțumit tuturor celor implicați în realizarea acestui proiect și a accentuat importanța acestei creșe pentru comunitatea locală: Creșa de astăzi este un vis devenit realitate pentru părinții din Ghimbav. Ne dorim să le oferim copiilor cele mai bune condiții, iar acest nou spațiu modern și prietenos reprezintă un pas înainte în acest sens.
Evenimentul de inaugurare s-a încheiat cu o vizită a oficialităților la interiorul creșei, unde au putut vedea dotările moderne și sălile de activități dedicate copiilor. Noua creșă din Ghimbav va putea găzdui până la 29 de copii și este dotată cu toate facilitățile necesare pentru a asigura un mediu sigur și confortabil.
Această inaugurare reprezintă încă un pas important în dezvoltarea infrastructurii educaționale a orașului Ghimbav, o comunitate în plină expansiune care pune accent pe calitatea vieții și educației pentru toți cetățenii săi.”

Sursa articolului: https://www.facebook.com/ionelfliundra

Anteriorul Pregătiri pentru deschiderea anului școlar 2024-2025